wtorek, 7 lutego 2017

Przegląd obejrzanych - STYCZEŃ 2017

Przegląd i ranking wszystkich filmów obejrzanych w minionym miesiącu. Tego typu zestawienia będą pojawiały się tutaj regularnie, pod warunkiem, że będzie o czym pisać.

Gdzie jest Dory (2016) reż. Andrew Stanton
★★✰✰✰✰✰✰✰✰
Bajeczka dla dużych i małych dzieci. Jest całkiem ładnie animowana, kolorowa. Sporo się w niej dzieje, gdyż bohaterowie mają mnóstwo przygód. Niestety, forma i treść nie są ani odrobinę oryginalne. Całość sprawia wrażenie robionego na siłę. Historia w wielu miejscach jest przekombinowana, a rozwój wydarzeń przeciągany i naciągany. Skutkuje to tym, że bajka zamiast bawić, zaczyna irytować.
Finding Dory, animacja, USA

La La Land (2016) reż. Damien Chazelle
★★✰✰✰✰✰✰✰
Pełna recenzja do przeczytania [tutaj].
musical,USA

Nice Guys. Równi goście (2016) reż. Shane Black
★★★★✰✰✰✰✰✰
Rozrywkowa rozpierducha. Fajna historyjka z odpowiednio dobraną ilością akcji i humoru. Ogląda się dobrze, choć głupota momentami razi, a sensu zupełnie brak. Wykonanie na niezłym poziomie.
The Nice Guys, USA

Powidoki (2016) reż. Andrzej Wajda
★★★★✰✰✰✰✰✰
Pełna recenzja do przeczytania [tutaj].
Polska

Królowa pustyni (2015) reż. Werner Herzog
★★★★✰✰✰✰✰✰
Na początku mamy mdłe hollywoodzkie romansidło. Kto przez nie przebrnie, rozpocznie ciekawą podróż po Bliskim Wschodzie początków XX w. Piękne zdjęcia i krajobrazy. Solidne wykonanie. Ciekawa biografia tytułowej bohaterki. Płytka treść. Mało ambitny zapychacz, w którym jest coś, co może zainteresować. To podróżnicza dusza Herzoga? jego zamiłowanie do krajobrazów? Ciekawość świata przedstawionego, odmiennych kultur, czy samej głównej bohaterki?
Queen of the Desert, USA

Lobster (2015) reż. Yorgos Lanthimos
★★★★✰✰✰✰✰✰
Film oparty na ciekawym pomyśle. Intrygujący początek, fikcyjny świat filmowy i jego bohaterowie. Jest w tym coś oryginalnego, tajemniczego. Niestety, słabe rozwinięcie, niespecjalna reżyseria. Samej treści nie kupuję, gdyż jest wręcz idiotyczna. Głupie, słabo nieuzasadnione zakończenie. Niemniej, film zapada w pamięć.
The Lobster, Grecja

Wyspa kukurydzy (2014) reż. George Ovashvili
★★✰✰✰✰✰
Początek można opisać krótko - instrukcja zasiedlania wyspy, budowania domu i siania kukurydzy. Takie powolne kino też ma swoje liczne plusy. Ten tytuł może oczarować, porwać na wyspę na rzece. Jednak, jak dla mnie, choć jest prawdziwy, przekonujący, to jego treść jest zbyt mało gęsta. Spory minus za zakończenie, bo w mojej ocenie jest ono po prostu głupie. W skrócie - urocza forma, ładne zdjęcia, lecz za prosta historia, z której zbyt wiele dowiedzieć się nie można.
Simindis Kundzuli, Gruzja

Jak ojciec i syn (2013) reż. Hirokazu Koreeda
★★✰✰✰
Świetny temat! Równie interesujące rozwinięcie i poruszana problematyka. Dobre wykonanie. Szkoda, że w drugiej części tempo strasznie spadło. Film stał się za bardzo rozwlekły i dużo mniej przekonujący. Niemniej, wart jest obejrzenia.
Soshite Chichi ni Naru, Japonia

Moja matka (2015) reż. Nanni Moretti
★★✰✰✰
Stonowane kino dnia codziennego. Pozbawione fajerwerków jeżeli chodzi o treść i formę. Nie porywa, ale przekonuje swoim przywiązaniem do ziemi. Sporo w nim prawdziwych emocji, problemów. Tematyka dotyczyć będzie – prędzej lub później – każdego.
Mia madreWłochy

Mustang (2015) reż. Deniz Gamze Ergüven
★★✰✰✰
Bardzo ciekawy temat i treść. Wciągająca historia, ładne zdjęcia i scenografia. Dużo wyżej bym go ocenił, gdyby nie to, że postaci są nieco zbyt płytkie psychologicznie. Mimo to, film bardzo mi się podobał. Warto zainteresować się tym tytułem.
Francja, Turcja

Sekrety morza (2014) reż. Tomm Moore
★★✰✰
Jestem za stary na takie bajki, więc trudno mi oceniać. Na pewno dla dzieci to świetna propozycja. Jest bardzo ładnie animowana, estetyczna. Rozwija wyobraźnię i poczucie piękna. Dobra, bardzo sensowna historia z morałem.
Song of the Sea, animacja, Irlandia, Dania, Belgia, Luksemburg i Francja

Fantastyczny Pan Lis (2009) reż. Wes Anderson
★★✰✰
I kolejna bajka, choć skierowana do nieco większych dzieci. Niewątpliwie wyróżniają ją bardzo estetyczne, realistyczne i twórcze animacje. Historia jest dobrze napisana, niegłupia i o czymś. Ogląda się dobrze. Zapada w pamięć. Proszę o więcej takich bajek.
Fantastic Mr. Fox, animacja, USA

Imigranci (2015) reż. Jacques Audiard
★★✰✰
Stonowany, przemyślany, aktualny i ważny. W ciekawy sposób opisujący rzeczywistość. Pokazujący ją z interesującego punktu widzenia. Ten film jest przekonujący, bo – choć może nie widać tego na pierwszy rzut oka – zawiera głęboką psychologię postaci.
Dheepan, Francja


REKOMENDACJA

Remember (2015) reż. Atom Egoyan
★★
Pełna recenzja do przeczytania [tutaj].
Kanada


FILM MIESIĄCA

Droga do miasta (1955) reż. Satyajit Ray
★★
Kapitalna reżyseria, zdjęcia, montaż, muzyka. Majstersztyk przywodzący na myśl wybitne filmy włoskie, reżyserów uchodzących dziś za mistrzów światowego kina. To dzieło wciąga do realiów życia bohaterów. Indyjski neorealizm. Prawda życia codziennego. Najwyższa półka kina autorskiego!
Pather Panchali, Indie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz